Quill a Mop štětce

Quill brushe – ručně vyráběné štětce, jejichž štětiny jsou ke dřevěné rukojeti přichyceny plastovým obalem, svázaným drátkem (viz. foto výš). Quill štětce větších rozměrů jsou často nazývány taky jako Mopy. Vpravo na obrázku je klasický mop, strojově vyráběný, kdy jsou štětiny spojené kovovým plátkem.

Mopy – Slouží pro malování velkých ploch. Vyrábí se až od větších velikostí. Například mop Escoda Último se vyrábí až od velikosti 10.

5 quill brushů a šestý obyčejný kulatý štětec pro porovnání.

Quill brushe, nebo mopy, jež jsou zastřižené na konci do tenké špičky, se často nazývají pointed mopy, nebo Quill pointed štětce. To znamená, že s nimi dokážete namalovat při větší snaze krom velké plochy taky tenkou linku. Opravdu ale záleží na konkrétním štětci. O vlastnostech štětce ale rozhoduje i druh vlasu a šikovnost rukou tvůrce. Štětce se rozdělují na ty s přírodním a syntetickým vlasem.
Pro začínající a malující pro radost jsou naprosto dostačující syntetické brushe. Dnes už se dá koupit syntetický štětec téměř na úrovni přírodního. Nicméně cena roste s kvalitou a velikostí i u syntetických štětců. Všechny vystavené štětce jsou kvalitní a odvedou požadovanou práci. Přesto je třeba říci, že některé z nich mám radši, než druhé.

Quill brushe menších velikostí se od klasických kulatých štětců liší výrobou a použitím materiálu. Je tedy na výtvarníkovi, který styl uchycení a který druh vlasů štětce si vybere a upřednostní. Jen vás může zmást různé číslování. Kulatý štětec vlevo i vpravo je velikosti 8, prostřední obdobně velký quill je velikosti 1. Když něco nového kupuju, často přeměřuju své štětce a porovnávám s uvedenými parametry.

Přírodní, či syntetické štětce?
Přírodní a syntetický vlas se může lišit v měkkosti, poddajnosti a hlavně absorbci vody a pigmentu. Přírodní štětce z chlupů zvířat – veverka, kuna, koza, pony.. tyto štětce absorbují více vody něž štětce syntetické, proto se používají častěji při prvních vrstvách malby, jednoduše řečeno při větších plochách, nebo zkrátka tam, kde potřebujete malovat déle.

Kdežto syntetické štětce mívají naopak menší absorbci vody, což se však hodí při malování detailů, menších ploch, nebo tam, kde potřebujete být přesnější, či kde potřebujete zanechat strukturovanou stopu „suchým“ štětcem. Jsou už však i kvalitní štětce více absorbující vodu – veganské imitace přírodních štětců. Např. Casaneo od Da Vinci, nebo třeba syntetický Kazan od Simply-T (přesto však na absorbci přírodního chlupu kolinského sobola, či americké veverky nemají).

Často se dnes štětce vyrábí i v kombinaci přírodních a syntetických vlasů dokupy – příkladem je třeba značka Silver Brush, řady Black Velvet – jedny z nejlepších štětců na trhu obecně se skvělou absorbcí a perfektním zastřižením, kdy uděláte velkým štětcem velkou plochu i nádherný detail (bohužel v ČR stále ještě dostupné nejsou).

Měkkost vlasů štětce – osobně preferuji štětce s měkčím chlupem (bez ohledu na syntetický či přírodní vlas). Tah štětce se s měkčími štětci dá velice jednoduše modelovat už při jemném přítlaku. Pro citlivější ruku, je měkký štětec pohodlnější. Štětce s tvrdším chlupem mohou být sice stejně tak flexibilní, ale abyste dosáhli zúžení a rozšiřování stopy štětce podle potřeby, je třeba více přitlačit. Jsou tedy spíše vhodné pro ty, kteří mají tvrdší ruku. Osobně tvrdší chlup používám zřídka, protože s ním mnohem více namáhám ruku. Ale i přes mé preference měkčího chlupu však na závěr sahám po tvrdších štětcích právě pro zakončení malby v detailech.

Kvalitní přírodní chlup je však pro mnohé stále nepřekonatelný, ale není zdaleka nezbytný ani na profesionální úrovni. Je to o tom, s čím chcete pracovat. Pokud se akvarelem neživíte a není to vaše každodenní náplň, přírodní chlup je zbytečná investice. Dokonce mohu říct, že může být pro začátečníka těžší malovat s přírodním štětcem, protože absorbuje více vody a pokud s ní neumí dostatečně dobře naložit, mohou na papíře vznikat nechtěné kruhy ( vznikající při zasychání přebytečné vody).


Vybrala jsem štětce pro porovnání  podle téměř totožné šířky, ač se jejich označení velikosti dost liší. Můžete porovnat flexibilitu šířky stopy + tenkost linky, jakou jsou štětce schopné vytvořit.
 
Symply T 2403 – velikost2/0– syntetický –  příjemný flexibilní štětec, však má tvrdší chloupek a bude sedět těm, kteří mají tvrdší ruku a nebojí se na štětec v případě potřeby zatlačit (oproti jiným měkčím štětcům).

Casaneo – Da Vinci velikost 2 – syntetický –  středně tvrdý –poddajnější štětec než Symply T 2403 –  , velice flexibilní, dokáže vytvořit neskutečně tenkou linii, úžasný pomocník, vyšší cenová kategorie, přestože je z umělých vláken. (velmi dobrá náhražka za přírodní štětec)

Raphael 803 – velikost 1 – přírodní chlup – veverka – velmi měkký – maximálně flexibilní, absorbující obrovské množství vody – pro velmi zručné malíře je skvělým služebníkem.

Simply T – Kazan  – velikost 0 (je trochu vetší velikosti než ty ostatní) – syntetický štětec – měkký, příjemně poddajný, za mě velice dobrá náhražka přírodních štětců za rozumnou cenu.

Kremer  velikost 8 – přírodní štětec – veverka-  má maličko delší chlup, měkký, krásně poddajný. Tenké linky fakt umí, ale je to dáno zastřižením a delšími chlupy, oproti ostatním quillům.

Poslední je obyčejný kulatý štětec značky Renesans – velikost 12 – 7401R – syntetický chlup o stejném průměru jako třeba Casaneo, je mnohem levnější variantou. Je to můj oblíbený flexibilní štětec, jen není ideální na malování větších ploch, protože neabsorbuje a nepracuje s vodou tak dobře jako ostatní quill brushe.

https://www.youtube.com/watch?v=fwFaASsBtAE&feature=youtu.be

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *