Tak trochu jiné akvarely české značky Pigmi

Už pár let zpět jsem se začala zajímat nejen o klasické akvarely, o jejich samotnou výrobu, ale i o možnosti použití obnovitelných zdrojů. Nepotřebujete k tomu nic speciálního, jen čas a chuť a dá se to dělat s dětmi 😁.

Někdo se možná brání představě, že drancujeme Zemi a přikládá klimatické změny přirozeným cyklům. Avšak výzkumy už dnes prokázaly, že za tyto změny může lidský faktor. To je jeden z důvodů, kdy se v současné době začínají objevovat výrobci udržitelně vyráběných barev a těší se čím dál větší oblibě mezi výtvarníky a tvůrčími nadšenci.

Mořena, čirůvka, perská žlutá, indigo.
Ten nejsytější studený odstín červené na květinách je Mořena barvířská, vyráběná z kořenů rostliny Rubia Tinctorium a její syntetickou obdobou v běžných akvarelech je Alizarin Crimson

Nedávno mi kamarád poslal odkaz na mladého výrobce právě takto vyráběných barev, já si vše okolo načetla a bylo mi to tak sympatické, že jsem si je objednala. Pokud přemýšlíte nad ekologií a udržitelností, nemáte s výrobou zkušenosti, nebo jen chcete podpořit zajímavý produkt výrobce, mrkněte na to. Rostliny a jejich plody, vajíčka, kořeny, houby, minerály, ale i meteorit. Z těchto různých zdrojů vyrábí Pigmi pigmenty pro své akvarelové barvy.

Fungují jako klasické akvarely na které jsem zvyklá a že jsem už hodně náročná 😁. Ani byste nepoznali, že tohle není klasický akvarel, že?

A teď konkrétně k barvám, které mi došly v setu s 12 půlpánvičkami:

  • Akvarely se dobře rozlijí na papíře
  • Dobře se aktivizují
  • Přírodní odstíny barev, díky nim máte jednoduše přírodní paletu barev na papíře bez složitého míchání.
Křída
Vaječná skořápka
Perská žlutá
Mořena barvířská
Čirůvka fialová
Kerria lacca – Červec lakový
Ultramarín
Indigo
Nikósie zelená
Šiška sekvoje
Granátové jablko
Pálená švestka
  • Některé odstíny jsou více krycí: perská žlutá, křída, čirůvka, švestková pecka pálená, ultramarín, indigo, Nikósie zelená – napůl krycí
  • transparentní odstiny: Mořena, granátové jablko, kerria lacca, šiška sekvoje, (skořápka je s transparentností maličko sporná, průhledný film s lehce krycími zrnky)
Na skice chalupy nahoře jde krásné vidět, jak jsou některé odstiny krycí (přemalují snadno spodní vrstvu)
Na spodním obrázku překrývá spodní vrstvu indigo, Nikósie a křída
  • Barvy jsou matné kromě granátového jablka a šišky sekvoje. Mořena vyráběná z kořenů se původně drolila, ale dostala jsem novou pánvičku s upravenou recepturou a ta už drží krásně v celku. Je to silný krásný odstín studené červené, rozhodně jedna z must have.

Na světlostálost vám zatím nemohu odpovědět, ale test už je zprovozněn a během pár měsíců budu informovat o jeho stálostí a světlo.

Kerria lacca je akvarel vyrobený z hmyzu červec lakový: transparentní narůžovělý odstín. Je velmi jemný a občas v něm najdete drobná zrnka.

Červec v porovnání s ostatními červenými
+ Míchání červce s perskou žlutou, ultramarínem a Nikósii

Granátové jablko a šiška sekvoje jsou stále i po zaschnutí lesklé. Nezmatní, neztvrdnou na kámen jako ostatní barvy. Na papíře po zaschnutí tvoří lesklý film oproti ostatním barvám. Nicméně jak mi to vadí u klasických akvarelů, tady se raduji z možností přírody a když vidím na papíře lesklý tah štětce, usměju se a řeknu si, no jo granátové jablko a vše je odpuštěno.

Lesklý film granátového jablka
Zrnitost vaječné skořápky

Vaječná skořápka: to je láska. Barva se odvíjí od vajec slepic. Nicméně nejklasičtější je odstin tělové. Barv obsahuje mikro částečky, které vypadají na papíře naprosto unikátně, taková skořápková mikrozrnka. Tuhle barvičku si jednoduše můžete vyrobit doma, protože je tvořena z rozdrcené skořápky a pojidla, nicméně nenechte se zmást, ono to jen u drcení a spojení s arabskou gumou nekončí. Pokud po rozdrcení vajíček neodfiltrujete ta nejhrubší zrna, bude se s barvou velice špatně malovat, nebo to dost dobře ani nepůjde. Proto výroba téhle barvy a dalších odstínů je velmi náročná na čas.

Čirůvka fialová: Kdo v akvarelu miluje granulující starorůžovou Potter’s pink – tady máte skvělou udržitelnou barvu od Pigmi z houby Čirůvky fialové, jež od Potters Pink ani nepoznáte. To je má top barva, tu bych koupila v kilové tubě 😁, nebo hold musím na podzim do lesa na houby. Jinak košík nasbíraných hub vám vydá zhruba na 100g pigmentu, jen pro představu a tady práce stále nekončí🙂.

Granulace čirůvky v mixu s ultramarínem. Všude, kde ji promícháte, ponechá takovou krásnou zrnitost.

Švestka pálená z pecek: černočerný odstín, jenž v klasickém akvarelu nepoužívám. Nicméně tady v téhle přírodní paletě sedí. Když si připravuji své naturální barvy, používám na dosažení černé jednoduše uhlíky z popela, které rozemelu v hmoždíři a smíchám s pojidlem, ale tak najemno to teda nikdy nemám. Kravka má díky ní krásný čumák.

Mimojiné mi majitel značky prozradil, že pecky švestek každý rok sami sbírají pod stromem, pečlivě čistí každou z nich, aby pak mohla projít žárem. Odstraňují jádřince a ve skutečnosti se maluje jen tou skořápkou, která uvnitř drží jádřinec. 🙂

Mořena s ultramarínem vytvoří krásnou sytou fialovou.
Indigo vyrobené z rostlin v mixech s Perskou žlutou tvoří temnou přírodní zelenou. S Mořenou je temná vínová, až fialová.

Kromě klasické křídy a perské žluté, jednoduše známé jako okr – oxid železa, pod zkratkou PY 43, obě suroviny jsou naprosto běžné pro výrobu barev. Nicméně naleznete u Pigmi jeden minerál vzácný, avšak momentálně v omezeném množství. Jedná se o pravý Ultramarín z minerálu Lapis Lazuli, jenž se v běžném akvarelu dostává pouze v syntetické podobě. Je tak vzácný, že se dá sehnat pouze mnoho! mnohonásobně dražší než jeho dnešní syntetická náhrada. Barva je to krásná, velmi sytá, krycí, spíše teplejší odstín modré. Nicméně nepoznala bych mezi syntetikou rozdíl. Zda-li má výrobce na eshopu opravdový pigment Ultramarínu z minerálu Lapis Lazuli, jsem se dokonce dotazovala osobně, protože jeho cena mi zdaleka neodpovídala pravosti. Bylo mi tak vysvětleno, že jej majitel dostal darem. Tak jsem ráda, že se ke mně dostala taková rarita. Každopádně bych originál v paletě vpohodě oželela, ne nadarmo je nazýván modré zlato, je ho jako šafránu a je dnes nahraditelný.

Zeptala jsem se majitele Michala Šmída, zda by nemohl o Pigmi napsat více. A tady máte odpověď.

Jako umělec jsem během své kariéry experimentoval s širokou paletou barev. Bylo lákavé zkoušet kombinace epoxidové pryskyřice s inkousty, ale nakonec mi to přestalo stačit a začal jsem hledat nové možnosti mezi jinými materiály. Některé z mých experimentů mě zavedly až do kuchyně a ve svých dílech jsem začal využívat přírodní barviva, jako je drcená paprika nebo skořice.Postupem času jsem se stále více začal zajímat o toto téma a uvědomil jsem si, že si umělci v minulosti často připravovali vlastní barvy sami a z přírodních materiálů! Začal jsem se tedy více angažovat v těchto procesech a když jsem zjistil, že je možné vytvořit barvu prakticky z jakéhokoli materiálu, který nám příroda nabízí, úplně mě to pohltilo.

Pigmi v mých ilustracích

Téměř rok po tom, co jsem objevil, že i s paprikou lze malovat, jsem založil Pigmi – eshop, který nabízí barvy z přírodních materiálů i pro ostatní umělce. Nabízím barvy, se kterými sám tvořím a z nejrůznějších zdrojů – z hub, minerálů, pecek ovocných plodů, kořenů rostlin, a dokonce i tak unikátních materiálů, jako je barva z meteoritu starého 4,5 miliardy let. I přesto, že jsem se celkem odklonil z mé umělecké cesty, pro tento rozvoj to stálo. I přesto, že je stále nutné čelit výzvám, jako je například náš dopravce, který má někdy v oblibě poškodit mnoho mých balíčků. Přesto, když vidím, jak lidé podporují mé rozhodnutí navzdory těmto překážkám, je to pro mě obrovskou radostí. A když uvážím potenciál, který Pigmi má – tedy možnost nabídnout trhu znovu barvy, které kdysi umělci běžně využívali – cítím, že to má smysl a je důležité pokračovat na této cestě.

Shora vaječná skořápka, Mořena, perská žlutá, Granátove jablko, šiška sekvoje s Nikósií

Díky za váš čas, tohle je super zážitek, který na papíře velice dobře funguje. Když víte kolik práce za výrobou samotných pigmentů k výrobě akvarelů stojí, tohle je za pár korun. Článek jsem psala jako vždy z vlastního přičinění a vlastních zdrojů. Pište, co vás zajímá, zda vás akvarely oslovily. Příště mám zase v rukávu další ale už zahraniční značku udržitelných akvarelů z darů rostlin.

2 odpovědi na “Tak trochu jiné akvarely české značky Pigmi”

  1. Díky za opět super článek. Odstíny by potřebovalo mnoho malířů toužící po přirozených odstínech, treba zelené. Nikdy se mi nepodařilo udělat takhle vyrazne barvy. Ale vzdy to byla u me jen zabava, ne cil.Sleduji Nilacolori, Luteu, přidávám i Pigmi a fandím jim. Všem i nám při používání. A díky tobě za článek.

  2. Jeee, díky Ivi.
    Jsem ráda, že jsem mohla podpořit tuhle začínající značku, barvy přírody mě prostě baví a prolezly mi do morku kostí 😁❤️.
    Jinak máš dobrý přehled.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *