Rychlo test a nejzásadnější rozdíly mezi Profi pastelkami

Caran d’Ache Luminance, Pablo, Holbein a Polychromos

Proč potřebuji profi pastelky? Pro děti na hraní a na omalovávání je to zbytečná a extrémně drahá investice. Nicméně pokud někomu kreslíte obraz, který se plánuje někde vystavit, pak je třeba aby obraz časem na slunci nevybledl. Profi pastelky uvádí svou světlostálost a jsou převážně všechny vyrobeny tak, aby něco vydržely. Mají v neposlední řadě nádherné šťavnaté odstíny se kterými se snadno maluje.

Polychromos, Holbein a Pablo jsou na olejové bázi, kdežto Luminance obsahují taky vosk.

Je třeba říct, že Pablo a Polychromos jsou vlastnostmi obdobné. Jsou lepší při malování detailů, při malování na strukturovanější povrch, protože nejsou tolik měkké a krásné se dostanou do prohlubní.

Levý sloupec: Polychromos a Pablo – tvrdší pastelky, jež vydrží déle ostré
Pravý sloupec: Luminance, Holbein – výrazně měkčí, malují skoro samy 🙂

Naopak Luminance a Holbein jsou si velice podobné, nádherně měkké pastelky, jež malují samy, opravdu🙂. Nicméně nezvládnou tak precizně malé detaily a hůře se s nimi pracuje právě na strukturovanějším papíře oproti výše zmíněným pastelkám, protože tak jednoduše díky své měkkosti nezalezou do prohlubní. Neudrží si dlouho ostrou špičku. Pokud ale malujete na větší papír, nebo na detail tolik nehledíte jako já, zamilujete si je. Pak se velice těžko vrací k jiným pastelkám.

Na hladkém papíře, už se rozdíly trochu stírají pouhým okem, ale při malování bude měkčí tužka vždy při vlastnostech znát, ostrost špičky se rychle vytratí a náhle máte širší stopu (pravý sloupec, Luminance, Holbein)

Není třeba kupovat celý set všech 150 odstínů jako mám od Holbeinu, ale bohužel ještě nedávno se u nás v ČR nedala tato značka sehnat. Dnes je koupíte i jako kusovky. Některé odstíny jsou si však velmi podobné. Stačilo by mi vyzobat si pár líbivých odstínů.

Jinak pokud hledáte opravdu zářivou teplou červenou, našla jsem ji právě až u Holbeinu. Scarlet ❤️
Tohle jsem ještě na pastelce neviděla „use knife to sharpen“. Tohle označení má snad ze 150 kusu Holbein pastelek jen tento odstín.
Jedná se o Holbein odstín 501 – Soft white, pěkně krycí, velmi měkká, jakoby až vosková. Výrobce přitom udává, že jsou to pastelky na bázi oleje, nicméně vlastnostmi jsou téměř totožné, co voskové Luminance..

Asi nejčastěji sáhnu po Holbeinech a Luminance – tzn. těch měkčích pastelkách, nicméně já detaily moc neřeším. Hlavně potřebuju mít své vybrané odstíny a to je např. Ultramarín, lavenda, světlý tyrkys, purplish red, ultramarine pink, cream atd.

Holbein má moře tělovek a celkově hodně pastelových odstínů, oproti jiným značkám.
Holbein vzorník všech 150 nabízených odstínů

Kdyby vás zajimalo víc přímo k odstínům Holenů, napište. A zase příště 🙂🖐️

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *