Akvarelové štětce Rosemary & Co Artists

Podnik ručně vyráběných štětců, jenž řídí máma a dcera – Rosemary and Symi

Rosemary Thompson před 38 lety v Anglii založila tuto společnost. Jedná se o rodinný podnik, který ručně vyrábí akvarelové, akrylové a olejové štětce na profesionální úrovni. Dcera Symi Jackson je obchodní a marketingovou ředitelkou Rosemary & Co.

Na krabici je zakladatelka Rosemary a kousek jejího řemesla.

Mají několik řád. Přírodní, syntetické, nebo mix přírodních se syntetickými. Spojení přírodních a umělých vláken má za cíl zachovat kvalitu přírodních štětin a udělat je cenově dostupnějšími. Syntetická vlákna mají také své přednosti jako je pružnost a odolnost, navíc pro malování detailů bývají čistě syntetické štětce dokonce přínosnější.

Štětiny z Pure Kolinsky sable jsou brány jako nejhodnotnější, hned za nimi je Pure Red sable, Red sable blend je mix 50 na 50 – red sable a syntetické vlákno. Red dot collection je řada zcela ze syntetického vlákna – imitujici přírodní chlup.

První zkušenost s touto společností byla již při nákupu, kdy jsem měla problém objednávku zaplatit. Oddělení pro podporu objednávek bylo naprosto bez chyby. Po pár mailech s okamžitou zpětnou vazbou jsem se dopátrala chyby na mé straně. Nicméně i Revolut platební brána ten den mnohé zkomplikovala díky svému výpadku. No bylo to zkrátka testování všech Rosemary služeb 🙂.

S článkem jsem si dala trochu na čas, abych štětce mohla pořádně vyzkoušet, tak se mrkněte se mnou 🙂.

Koukněte na to zabalení ❤️

Tomu říkám precizně zabalené štětce. Už 2x jsem reklamovala štětce z jiných eshopů, jenž trvale utrpěly špatným zabalením při přepravě.

Hake od Rosemary

Rosemary Hake, můj nejpoužívanější štětec na velké plochy, podmalbu..

Můj objev:

336. Extended needle pointed Posara ve velikosti 8. Je to obdobný štětec jako klasický rigger. Oproti riggeru má ale tento štětec široké bříško, čímž by měl být pevnější a taky by si měl udržet více vody. Tato Posara má tělo vyrobené z veverčích a syntetických štětin a špička je čistě syntetická, takže skvěle drží tvar a vydrží skoro nekonečně dlouho malovat extra tenké linie na jeden zátah ❤️.

Posara vel. 8 vydržela celé horni tenoučké motanice na jedno namočení

Posara v porovnání s klasickym Riggerem

Posara 336. Vel. 8 a Rigger 771. Vel. 6.
Rigger je mixem sobolích a syntetických vláken.
Extended point ze série 46, velikost 4, přírodní štětiny Red sable. Posara (viz. Obrazek kousek výš) je díky kombinaci se syntetickým vláknem pevnější.
Oproti klasickému riggeru tento štětec pojme více vody a díky precizní špičce se dělají tenké linky hladce. Osobně se mi ovládá o maličko lépe, než klasický rigger.
Ukázka velikostí Posary 336. ve velikosti 8 a série 46. Velikostí 4, 6, 8, 10, 12

Cestovní kulaté štětce

Porovnání velikostí a zastřižení kulatých cestovních štětců různých značek, co se doma sešly:
1. Escoda Reserva 4
2. Escoda Ultimo 6
3. Rosemary R1 vel. 6 je velikostně podobná jako Ultimo ve stejné velikosti, jen je krapet delší
4. Rosemary R2 vel.8
5. Black Velvet, Silver brush 8
6. Escoda Versatil 8

Přírodní vs. Syntetické štětiny po napití vody

ROSEMARY R1 a Escoda Ultimo,
oba štětce velikost 6. Když se ale napijí vody viz foto, přírodní štětiny Kolinsky sable R1 od Rosemary objem mnohem více zvětší než syntetická Escoda Ultimo.
Však to je klasický jev u přírodních vláken, oproti syntetickým.
Díky větší absorbci přírodních vláknen v Rosemary je spodní štětec R1 mnohem více flexibilní, nabízí tak větší škálu tahů a namalujete s ním toho jedním tahem maličko více. Tenkou linku Rosemary R1 taky zvládne perfektně. S Ultimo jde tenká linka hůř.
R13 – Red Sable blend velikost 8 v travel verzi, mix syntetických a sobolích vlasů. Vlas je delší a krásně ztenčený, díky tomu zvládne nádherně i tenké linky. V porovnání s R1 100% přírodním a trochu kratším chlupem ve velikosti 6 ale neudělá R130tak širokou stopu, viz. Porovnejte stopu 2 obrázků nad sebou.
Je poddajný a přesto drží tvar. Je to slušná levnější náhražka 100% sobolích chlupů.
Porovnání délky štětin štětců velikosti 8:
1) R23 pocket Snowdrop – syntetický štětec (jež odpovídá vlastnostem štětce Escoda perla)
2) R13 – má viditelně delší štětiny, ale stejně dlouhé štětiny má i varianta Pure sable od Rosemary ve velikosti 8, viz. výše cestovní štětec R2
3) lineo veverka

Travel štětec s přírodním vlasem Kolinsky sable ve velikosti 6 s názvem R1 stojí na Rosemary stránkách 21.92 euro, kdežto cestovní štětec Kolinsky sable ve stejné velikosti od značky Escoda (řada Rezerva) najdete za 40,9 euro. Tuto Escodu mám jen ve vel. 4 a vidím rozdíl pouze ve velikosti a vizuálu. Můžu jen zmínit, že Escoda Reserva se od novoty špatně nasazuje, úplně pevně nedrží vršek na druhé části štětce (tehdy jsem to byla líná řešit se zahraničním eshopem..).

Na dovolené se testovalo skvěle, travel štětce jsou opravdu fajn, když jedete na lehko. Se mnou jely cestovní štětce R1 – kulatý kolinsky sable ve velikosti 6 a cestovní daggery R12 a R16.

Daggery perfektně poslouží i u malování vody
Daggery R12 a R16 na dovolené posloužily perfektně, zvládly větší plochu i tenké linky a jiné amorfní tvary.

Daggery

Cestovní dagger je zatim unikát, neznám jinou značku, která by měla cestovní dagger. Tenhle skvost stál za celým mým Rosemary poznáním.

Daggery R12, R16, dagger ze série 772 (všechny mají stejné štětiny mix sable a syntetiky)

Rychlo skicy koní níže byly malovány daggerem (viz. foto výš) z mixu štětin 50/50 sobol/syntetika – buď v cestovní verzi R12, nebo klasické verzi.

Tečky, nebo spíš skvrny plemene appoalosy jdou daggerem na suchý podklad mizerně , to se ale dá díky tvaru štětce očekávat 😁.
Stromečkovací štětec, série 32
texturu suchým štětcem uděláte bez nutnosti tohoto štětce, stačí mit nějakou syntetiku, nebo něco s tvrdším chlupem. Variant dosažení podobných textur je víc. Ale proč ne, tenhle štětec funguje skvěle, jen je třeba měnit úhly, přítlak atd. aby textura stromu nevypadala pořád stejně a strom působil opravdově.

Kdo uvažujete o koupi, Rosemaryandco.com posílá po celém světě. Poštovné do ČR vyjde na necelých 18 euro. To už stojí za zvážení třeba společné objednávky, pár štětců z mého balíku šlo taky mé známé. Jinak já měla hlavně štěstí, že mi je kamarádka dovezla z Anglie❤️ (zato jí ještě musím namalovat obraz, tak mě to taky vyšlo celkem draze, ale i tak jí za to převelice děkuji, protože jinak bych se nerozhoupala😅).

Řada Golden synthethic jsou zcela syntetické štětce. Z této řady mám pouze zkosené (angular) štětce – jsou perfektní pro malování květin. Doposud jsem měla zkosené štětce jiných značek a byly buď příliš měkké, nebo naopak tvrdé. Tohle je absolutní paráda.

Angular – zkosené štětce řady Golden synthetic

Abych to shrnula, Rosemary and Co je značka profesionálních štětců, jenž mohu minimálně u akvarelu potvrdit. Těší mě jejich celkový profesionální přístup a hlavně cenová dostupnost štětců na této úrovni. Oproti jiným značkám nemají vyšperkovaný „pozlacený“design, ale díky tomu taky nezaplatím za obdobný štětec třeba dvojnásobek. Baví mě tahle jednoduchost a vážím si poctivé práce, kdy vím, kdo za procesem stojí.

Svou poslední kyticí malovanou s Rosemary štětci se s vámi loučím. A pokud vás zajímají Daggery a Sword brushe, napište. Občas je třeba mě nakopnout. Loučí se máma 2 prcků, díky nimž zase maluje ❤️. Jo a pokud se ještě někdo najde, kdo by chtěl doobjednat nějaký tenhle štětec, napište na mail, rýsuje se zářijová objednávka.

2 odpovědi na “Akvarelové štětce Rosemary & Co Artists”

  1. Zase skvělé!!! Tvou objednavku jsem nestihla, nestíhám ted denně cist info na skupině, ale neva,třeba jindy nebo sama. Posílám pusu! Perfektní!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *