Testování akvarelů značky Roman Szmal, Pasqualino set 24 pans

Pro seznámení, jedná se o polské akvarely vyráběné přesněji v Krakowě. Pro zajímavost mají také ručně malované štítky na pánvičkách s daným odstínem. Oslovila jsem přímo pana Romana Szmala, který mi věnoval svůj čas, protože jsem o nich toho na internetu moc nedohledala. Pan Szmal 25 let pracuje s pigmenty, prodává je a dodává restaurátorům, za ten čas má po celém světě své osvědčené zdroje těch nejkvalitnějších naturálních pigmentů. Před 5 lety začal pracovat na vlastním akvarelu a po dvou letech testování je začal prodávat. Pro Romana Szmala je akvarel převážně hobby, což je přímo perfektní napojení na jeho dosavadní práci s pigmenty. Současně nabízí 180 odstínů a převážná většina je monopignmetová. A protože se i spousta lidí ptá, jak se k těmto akvarelům vůbec dostat? Tuto značku už seženete i na českých eshopech. Při tom všem, co mi prošlo pod rukama, je tohle to nejlepší, co se v blízkém okolí vyrábí. Oceňuji, že nemusím objednávat značku až z „druhého konce světa“, abych získala profesionální akvarel. Tahle celá pánvička vyjde v porovnání například s půlpánvičkou Schmincke Horadam na +- stejný peníz, jen máte 2x tolik barvy za stejnou tzn. nejvyšší kvalitu.

Koho zaujme Pasqualino set 24 Aquarius pánviček?

Zaujme ty, kdo chtějí něco více než jen klasický konzervativně sestavený set (jimiž jsou přeplněné výtvarné obchody). Je poskládán výtvarníkem Pasqualinem Fracassem.

Set je zvláštní právě výběrem granulujících barev, kterých je v sadě až polovina. 4 odstíny ze setu jsou význačné svou separací pigmentů, jejichž výsledkem je jedna barva obsahující 2 odstíny v jednom (Shadow violet, Mineral violet, Aquarius green, Caput mortum). Teplé odstíny vyjímaje Italian Burnt Sienny a odstínů s obsahem bílého pigmentu jsou lazurní, maximálně pololazurní. 5 barev obsahuje bílý pigment, čímž jsou velmi užitečné pro míchání pastelových odstínů. Díky nim se dá ušetřit za další pořizování dnes tak populárních pastelových setů. S Pasqualino setem si jich můžete jednoduše namíchat nekonečně mnoho.

Set obsahuje tyto odstíny:

201 Buff Titanium PW6:1 granuluje
317 Scarlet Lake PR188
333 Quinacridone Pink PR122
334 Mineral Violet PB29/PV19 granuluje
336 Shadow Violet PG50/PB29/PV19 granuluje
247 Aquarius Black PBk11 granuluje
232 Naples Yellow Light PW4/PY53/PBr24
316 Pyrrole Orange PO73
120 Italian Burnt Sienna PBr7 granuluje
127 Cyprus Burnt Umber Light PBr7 granuluje
239 Caput Mortuum PR102 granuluje
131 Van Dyck Brown NBr8 granuluje
110 Transparent Gold Ochre PY43
308 Nickel Azo Yellow PY150
226 Blue Sky PW4/PB15:1
227 Lavenda PW6/PB29/PV16 uvádí se, že je bez granulace, mi však granuluje


408 Cobalt Teal PG50 granuluje
346 Aquarius Green PY150/PBr25/PB29 granuluje
213 Flesh Tint PW4/PY42/PR264
207 Hansa Yellow Deep PY65
103 Phthalo Blue (GS)PB15:3
221 French Ultramarine PB29 granuluje
405 Cobalt blue PB28 granuluje
104 Phthalo Green (BS) PG7

Srovnání vybraných odstínů s jinými profesionálními značkami: Holbein, Schmincke Horadam, Daniel Smith, White nights, Kremer

Vybrala jsem pár vyčnívajících barviček (s opomenutím granulace). Nickel Azo yellow velice užitečná sytá, lazurní a zářivá barva, naprosto skvělá pro další míchání zářivých odstínů. Pokud máte rádi odstín Qunacridone gold, tak s jejím smícháním s například Burnt Siennou se jí můžete velmi těsně přiblížit. Scarlet lake od RS je oproti značce Holbein vytvořeno z jednoho pigmentu, což hodnotím velmi kladně. Je to zářivá, průsvitná barva, jako zrozená pro další míchání.

Aquarius green je blízkým příbuzným odstínu Undersea green od Daniel Smith. French Ultramarine velice sytý a granulující odstín je výraznější v porovnání s Winsor Nevton.

Italian Burnt Sienna ve srovnání s ostatními značkami.

Lavenda je označovaná jako negranulující barva, mi však granulovala na více druzích akvarelových papírů. Van dyck Brown je nádherná, velice tmavá hnědá, obdobná odstínu sepie. Avšak s výhodou vyšší transparentnosti, je poloprůsvitná. Spolu s French ultramarínem se z ní dá namíchat odstín indiga, který by mi bez této možnosti v sadě dost chyběl.

Shadow violet – separuje se na 2 odstíny – fialový a zelený. Míchání s ní mě nadchlo, protože se díky svému neutrálnímu vzhledu hodí takřka ke všemu.
Scarlet lake spolu s Cobalt blue
Separující se pigmenty. Úplně vlevo nadjete odstín Misty morning, jenž není součástí setu. Však u nás se hojně používá.
Ve vzorníku je navíc barva Olive green deep, která není součástí setu Pasqualino.
Tohle mi hodně času vzalo. Ale mít takový vzorník pro seznámení se s neznámými odstíny je k nezaplacení!

Když jsem tento článek původně psala, uvedla jsem, že Polsko si nenechalo s akvarely ujet vlak, což je pravda. Nicméně je to poměrně mladá značka, která se nejspíše díky tomu nechala inspirovat moderními přístupy a hlavně taky vychází z nasbíraných zkušeností a kontaktů majitele, jenž se léta pigmenty zabývá. Napište jak vás oslovily 🙂.

3 odpovědi na “Testování akvarelů značky Roman Szmal, Pasqualino set 24 pans”

  1. Děkuji za článek, je velmi zajímavý. Vyloženě láká k vyzkoušení barev.
    Ta barevná tabulka nakonec je kombinace každé barvy s každou?
    Děkuji,
    Jana Coufaláv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *