
Akvarel v pánvičkách je klasika a je začátkem většiny z nás. Je skladný, dobře přenosný, ideální na skicování, malování menších obrázků, či ploch.
Nejklasičtější velikosti: půlpánvičky/half-pans s obsahem cca 1,5 – 2 ml (množství se liší dle výrobce) a velké pánvičky/full pans cca 3,6 ml (existují i mikro od 0,3 ml a čtvrtinové pánvičky)
Menší pánvičky jsou skladnější, vhodnější pro menší štětce. Větší pánvičky jsou šetrnější ke štětcům. Při nabírání barvy mají chlupy více prostoru a nejsou tolik namáhané, zvláště při ubývání barvy v kalíšku. Velké štětce naberou jednodušeji pigment z velké pánvičky.

Akvarel v tubě je rozhodně skvělá investice, když chcete objevovat, malovat ve větších velikostech a celkově se zabývat akvarelem hlouběji. Je fajn mít vlastní porovnání.
Tuba bývá zpravidla levnější než pánvička, samozřejmě s ohledem na porovnání množství. Cenový rozdíl je opravdu znát až u profesionálních akvarelů, proto u nich stojí za zmínku pořídit si své prázdné pánvičky a naplnit si je sámi barvou z tuby (pokud jste pánvičkoví). Foto k plnění pánviček naleznete níže, nebo najdete videonávody na youtube. Nicméně, pokud chcete zkoušet nové odstíny a nechcete se špinit při plnění a plýtvat čas zasycháním barev, pak tuby ještě odsuňte stranou. Tuby jsou fajn hlavně když už máte své osvědčené koně, nebo kupujete profi akvarely, tam ušetříte.

Ještě k naplňování pánviček – přeci jen pár dní zasychají (studentská řada zasychá mnohem déle). Mám super zážitek, kdy mi barva od White nights 3 dny zasychala volně položená na stole, aby se pak celá pomalu rozlévala v batohu při 5 hodinové cestě na chalupu po celém kovovém pouzdře přes všechny další akvarely. Čistění akvarelové krabičky a všech barviček uvnitř nebylo nic příjemného. Je třeba zmínit, že studentské akvarely bývají často tekutější (taky záleží na jednotlivém kusu, některá barva z tuby je tekutější víc, než jiná). Jen dodám, že profi akvarely z tuby drží mnohem lépe tvar už při vymáčknutí z tuby – mají pevnější konzistenci a rozhodně by se takto v krabičce nerozlily, ale to si objasníme u složení profi řady a studentské řady v navazujícím článku.

Po vytlačení z tuby je barva ready na malování – je vláčná, má konzistenci pasty, proto se s ní snáze okamžitě maluje. Plný odstín se vytvoří bez námahy. U akvarelu v pánvičce je nejprve třeba aktivizovat zaschlou barvu (u některých to jde pomaleji u jiných se barva krásně rozpustí hned po zvlhčení vodou).

Pro malování větších velikostí, či ploch se upřednostnuje kvůli jednoduchosti aplikace barev právě používaní akvarelů přímo z tuby.

vpravo – velryba = velké plochy – sahám po tubách
Barvy z tuby se dají jednoduše „předchystat“, vytlačit z tuby přímo do uzavíratelné plastové palety. Nejlevnější se dá sehnat do 100 korun a má 20 okének na barvy. Jediné, co se může stát, že některé barvy studentské kvality mají teklavější konzistenci (což je způsobeno menším množstvím pigmentu a větším množstvím pojidla). Mohou se vylévat z kalíšků při převážení, nebo při zavření víka palety s okénky na barvy nahoře i dole. Některým studentským barvám nepomůže ani týden schnutí vodorovně na vzduchu.


A co kupuji já?
Dnes již výhradně tuby (ale to i proto, že se mi už krabiček s pánvičkami nastřádalo mnoho, mnoho se ozkoušelo a už vím co chci kupovat). Studentské akvarely v tubě nestojí o tolik víc než pánvičky – tzn. vyhrává víc barvy, víc variability. Své oblíbené profi akvarely kupuji z Anglie přes jacksonsart.com (velký výběr, co v ČR zdaleka není, ceny jsem jinde taky lepší nenašla). Objednávám převážně větší tuby, které jsou zase trochu ekonomičtější a nějaký čas vydrží.


Výjimku při koupi pánviček dělám pouze u značky Roman Szmal, protože prodává pouze barvy v plných pánvičkách a tak nemám nazbyt. Mám ráda jejich Aquarius green, shadow violet, lunar black, deep olive green, scarlet lake a dalších mnoho..
Závěrem používám obojí – pánvičky i tuby. Na rychlou skicu, malování mimo ateliér, nebo menší plochy vyhrává výběr pánviček, ať už koupených, mnou vyrobených nebo naplněných z tuby. Malování z tuby používám u větších velikostí, či ploch nebo když mám potřebu hrát si s pár odstíny na porcelánovém talíři – nejlepší paleta „zadarmo“! A najdeš ji v kuchyňské lince (horší je, jak vymáčkneš víc barvy než spotřebuješ a pak se talířek přesouvá misto zpět do kuchyně, do poličky mezi akvarely 😅.
již brzy pokračování: akvarel studentské kvality vs. profesionální akvarel