Akvarel v tubě, či akvarel v pánvičkách?

pánvička vs. tuba

Akvarel v pánvičkách je klasika a je začátkem většiny z nás. Je skladný, dobře přenosný, ideální na skicování, malování menších obrázků, či ploch.

Nejklasičtější velikosti: půlpánvičky/half-pans s obsahem cca 1,5 – 2 ml (množství se liší dle výrobce) a velké pánvičky/full pans cca 3,6 ml (existují i mikro od 0,3 ml a čtvrtinové pánvičky)

Menší pánvičky jsou skladnější, vhodnější pro menší štětce. Větší pánvičky jsou šetrnější ke štětcům. Při nabírání barvy mají chlupy více prostoru a nejsou tolik namáhané, zvláště při ubývání barvy v kalíšku. Velké štětce naberou jednodušeji pigment z velké pánvičky.

Akvarel v tubě je rozhodně skvělá investice, když chcete objevovat, malovat ve větších velikostech a celkově se zabývat akvarelem hlouběji. Je fajn mít vlastní porovnání.

Tuba bývá zpravidla levnější než pánvička, samozřejmě s ohledem na porovnání množství. Cenový rozdíl je opravdu znát až u profesionálních akvarelů, proto u nich stojí za zmínku pořídit si své prázdné pánvičky a naplnit si je sámi barvou z tuby (pokud jste pánvičkoví). Foto k plnění pánviček naleznete níže, nebo najdete videonávody na youtube. Nicméně, pokud chcete zkoušet nové odstíny a nechcete se špinit při plnění a plýtvat čas zasycháním barev, pak tuby ještě odsuňte stranou. Tuby jsou fajn hlavně když už máte své osvědčené koně, nebo kupujete profi akvarely, tam ušetříte.

Ještě k naplňování pánviček – přeci jen pár dní zasychají (studentská řada zasychá mnohem déle). Mám super zážitek, kdy mi barva od White nights 3 dny zasychala volně položená na stole, aby se pak celá pomalu rozlévala v batohu při 5 hodinové cestě na chalupu po celém kovovém pouzdře přes všechny další akvarely. Čistění akvarelové krabičky a všech barviček uvnitř nebylo nic příjemného. Je třeba zmínit, že studentské akvarely bývají často tekutější (taky záleží na jednotlivém kusu, některá barva z tuby je tekutější víc, než jiná). Jen dodám, že profi akvarely z tuby drží mnohem lépe tvar už při vymáčknutí z tuby – mají pevnější konzistenci a rozhodně by se takto v krabičce nerozlily, ale to si objasníme u složení profi řady a studentské řady v navazujícím článku.

detail míchání barev z tuby na porcelánovém talíři

Po vytlačení z tuby je barva ready na malování – je vláčná, má konzistenci pasty, proto se s ní snáze okamžitě maluje. Plný odstín se vytvoří bez námahy. U akvarelu v pánvičce je nejprve třeba aktivizovat zaschlou barvu (u některých to jde pomaleji u jiných se barva krásně rozpustí hned po zvlhčení vodou).

obyčejný bílý porcelánový talíř, nejlepší paleta

Pro malování větších velikostí, či ploch se upřednostnuje kvůli jednoduchosti aplikace barev právě používaní akvarelů přímo z tuby.

vlevo – malé plochy – ideál pro použití pánviček
vpravo – velryba = velké plochy – sahám po tubách

Barvy z tuby se dají jednoduše „předchystat“, vytlačit z tuby přímo do uzavíratelné plastové palety. Nejlevnější se dá sehnat do 100 korun a má 20 okének na barvy. Jediné, co se může stát, že některé barvy studentské kvality mají teklavější konzistenci (což je způsobeno menším množstvím pigmentu a větším množstvím pojidla). Mohou se vylévat z kalíšků při převážení, nebo při zavření víka palety s okénky na barvy nahoře i dole. Některým studentským barvám nepomůže ani týden schnutí vodorovně na vzduchu.

nahoře plastová uzavíratelná paleta s 24 okénky, niže porcelánová paleta, obyčejný talíř
plastová paleta s 18 okénky

A co kupuji já?

Dnes již výhradně tuby (ale to i proto, že se mi už krabiček s pánvičkami nastřádalo mnoho, mnoho se ozkoušelo a už vím co chci kupovat). Studentské akvarely v tubě nestojí o tolik víc než pánvičky – tzn. vyhrává víc barvy, víc variability. Své oblíbené profi akvarely kupuji z Anglie přes jacksonsart.com (velký výběr, co v ČR zdaleka není, ceny jsem jinde taky lepší nenašla). Objednávám převážně větší tuby, které jsou zase trochu ekonomičtější a nějaký čas vydrží.

Ukázka naprosto běžných cenových rozdílů jedné barvy profesionální řady v různých baleních (tato half pan má 1,5 ml a je téměř stejně drahá jako 5ml tuba, ale zase se nenehte zmást, že je 5ml o tolik výhodnější, když barva z tuby zaschne, její množství se trochu zmenší). Značka DS uvádí, že pánvičky ručně plní. Je to zdlouhavý proces, plnění jedné pánvičky probíhá na 3x třikrát viz. foto níže. Do toho musí pánvičky nějaký čas volně zasychat a poté se teprve balí. Kdežto tuba se naplní, zavře, dostane etiketu a je hotová.
foto převzato ze stránky danielsmith.com, při každém naplnění je třeba počkat na zaschnutí. Můžete však naplnit pánvičku na jeden zátah, nic hrozného se nestane. Barva ale při zaschnutí dost spadne, takže pokud ji budete chtít mít opravdu plnou, donutí vás to znovu ji doplnit. A aby v ní nevznikaly vzduchové bubliny, je fajn ji po vytlačeni z tuby špejlí pěkně rozprostřít.

Výjimku při koupi pánviček dělám pouze u značky Roman Szmal, protože prodává pouze barvy v plných pánvičkách a tak nemám nazbyt. Mám ráda jejich Aquarius green, shadow violet, lunar black, deep olive green, scarlet lake a dalších mnoho..

Závěrem používám obojí – pánvičky i tuby. Na rychlou skicu, malování mimo ateliér, nebo menší plochy vyhrává výběr pánviček, ať už koupených, mnou vyrobených nebo naplněných z tuby. Malování z tuby používám u větších velikostí, či ploch nebo když mám potřebu hrát si s pár odstíny na porcelánovém talíři – nejlepší paleta „zadarmo“! A najdeš ji v kuchyňské lince (horší je, jak vymáčkneš víc barvy než spotřebuješ a pak se talířek přesouvá misto zpět do kuchyně, do poličky mezi akvarely 😅.

již brzy pokračování: akvarel studentské kvality vs. profesionální akvarel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *